top of page
  • Dr. Deniz Aytekin

Corona (COVID-19 Pandemisi) günlerinde egzersiz !!!


Corona virüs enfeksiyonu, son zamanda gündemimize giren, kısa sürede hayatımızın akışını değiştiren bir küresel bir salgın niteliğinde. Hastalığın spesifik bir tedavisi henüz mevcut olmamakla beraber korunmanın çok hayati olduğunu biliyoruz.


Bu kapsamda günlük rutinlerimizle beraber antrenman ve yarışma planlarımız da değişmek zorunda kaldı. Geçmiş yıllarda sezonun bu döneminde yapılan bir çok yarış, ileri tarihlerde yapılmak üzere ertelendi veya iptal edildi. Bence çok da doğru yapıldı.


Bu yazımda egzersizin bağışıklık sistemi üzerine etkilerini çok kısa bir şekilde özetlemek istiyorum.


Egzersiz düzenli yapıldığı zaman, bir çok sistemik faydasının yanında, vücudumuzun bağışıklık sistemine de olumlu etkiler yapar. Özellikle mikroplara bağlı hastalık riskimiz, kanser riskimiz azalır. Ayrıca biz master atletleri de özellikle ilgilendirecek şekilde yaşa bağlı gelişen bağışıklık sistemindeki kuvvet kaybını engeller.Uzun vadede orta şiddette yapılan düzenli egzersizin olumlu etkilerinin yanında, antrenman şiddetindeki artışlar (yüksek yoğunluklu interval antrenmanları vb.) veya maksimum performansın ortaya konduğu yarışmalar gibi durumlar, bağışıklık sistemimizde kısa süreli olumsuz etkilere neden olabilir. Dolayısıyla hastalıklara karşı duyarlılığımız artabilir. Bu risk artışının, dayanıklılık antrenman veya yarışlarında ve kadınlarda daha sık olduğunu biliyoruz.


Bu bilgiler ışığında yüksek şiddet antrenman ve yarışmalardan uzak kalmamız enfeksiyonlardan korunmamızda faydalı olabilir.(URTI: Üst solunum yolları enfeksiyonları)Sporcuların enfeksiyonlardan korunmasında bir diğer önemli husus, kişisel hijyene dikkat edilmesi, bulaşın kolaylaşabileceği kalabalık ortamlardan uzak kalınması, uyku süresi ve kalitesine özen gösterilmesidir.


Orta şiddeti aşmadan yapacağımız antrenmanlar sonrasında sıvı-elektrolit eksiklerimizin yerine konması, özellikle karbonhidrattan zengin beslenilmesi, diyet içeriğimizdeki polifenollerin arttırılması da enfeksiyonlara karşı korunmada önerilmektedir.


Bir tıp doktoru ve spor fizyolojisi doktoru olarak içinde bulunduğumuz dönemin, yüksek şiddette egzersiz içeren antrenmanlar ve yarışmalar için uygun olmayabileceği kanısındayım. Bu geçici zor günleri, düşük-orta şiddette, hacimli antrenmanlar ile geçirmenin, sonrasında beslenme ve uykuya dikkat ederek gelecek günlere sağlık içinde hazırlanmanın uygun olabileceğini düşünüyorum.


Dr. Deniz AYTEKİN
KAYNAK:


Nieman, D. C., & Wentz, L. M. (2019). The compelling link between physical activity and the body's defense system. Journal of sport and health science, 8(3), 201–217. https://doi.org/10.1016/j.jshs.2018.09.009


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page